Ta międzyszkolna grywalizacja to podsumowanie całorocznego programu edukacyjnego w zakresie edukacji cyfrowej, cyberbezpieczeństwa oraz kształcenia kompetencji przyszłości - Be.Net, organizowanego przez Fundację Digital University. Wzięło w nim udział aż 7877 uczniów z blisko 200 szkół.
– Turniej Be.Net okazał się dla nas strzałem w dziesiątkę. Uczniowie współdziałając ze sobą w rywalizacji o wygraną w konkursie, z wielkim zaangażowaniem i starannością rozwiązywali quiz. Pytania były dobrze dostosowane do wieku grupy szkoły ponadpodstawowej więc każdy uczeń, miał szanse w rywalizacji. Nie poprzestajemy jednak na jednym działaniu, uczniowie szykują się już do udziału w turnieju Be.Eco. Programy okazały się być dobrze dopasowane do potrzeb naszej szkoły, ponieważ działania w nim zawarte są długofalowe. Cyklicznie pojawiają się kolejne webinary oraz materiały – Sylwia Ptak, nauczycielka w Technikum nr 2 w Zespole Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie.
Uczniowie na wszystkich poziomach edukacji nie mieli większego problemu z definicją sztucznej inteligencji, ale trudność sprawiało im pytanie dotyczące zabezpieczenia się przed oszustwem związanym z tzw. halucynacjami AI, czyli tworzeniem obrazów lub treści, które nie mają odpowiednika w rzeczywistości. 33,1% 7-8-klasistów oraz blisko 50% uczniów klas 4-6 uważa, że sztuczna inteligencja już za kilka lat zastąpi ludzi na większości stanowisk pracy, co pokazuje jak silne są stereotypy zaczerpnięte z filmów science fiction. Uczniowie radzili sobie z pytaniami dotyczącymi prawidłowych, bezpiecznych zachowań w sieci, jednak niewiele osób wie jakie zagrożenia za sobą niosą dezinformacja i deepfake. Wyniki pokazują jak ważna jest edukacja w tym zakresie.
Program Be.Net jest sposobem realizacji zadań szkoły związanych z bezpieczeństwem cyfrowym oraz podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w zakresie wsparcia edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowania krytycznego podejścia do treści publikowanych w sieci oraz wykorzystania nowych technologii np. sztucznej inteligencji.
Szansa na udział w takiej zabawie i nagrody jest jeszcze jedna. Już 23 kwietnia odbędzie się ogólnopolski Turniej wiedzy ekologicznej Be.Eco. Jak wziąć w nim udział? Nauczyciele po uprzednim zgłoszeniu szkoły w formularzu na stronie Turnieju Be. Eco podają uczniom numer RSPO szkoły oraz link do właściwego formularza z quizem, dostępnego na stronie: https://beeco.edu.pl/turniej/ . Tu również do wygrania granty finansowe w kwocie 2000 zł (I miejsce) oraz 1500 zł (II i III miejsce) z przeznaczeniem na działania placówki mające na celu zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie ochrony środowiska.
Organizatorem obu programów jest Fundacja Digital University, której misją jest wyrównywanie szans i edukacja w zakresie nowych technologii oraz kompetencji przyszłości. Fundacja od 10 lat dostarcza