
Obserwacja i rozmowa
Pierwszym krokiem jest wnikliwa obserwacja. Jeżeli zauważysz, że senior ma problemy z samodzielnym zadbaniem o siebie, wykonywaniem podstawowych czynności takich jak kąpiel czy przygotowanie posiłku, może to oznaczać, że potrzebuje wsparcia. Mogą pojawić się również problemy z pamięcią, wzorkiem i słuchem, a także z poruszaniem się. Zaostrzenie się objawów chorób przewlekłych także skutecznie utrudnia wykonywanie podstawowych czynności, nawet u sprawnego seniora. Warto również zadbać o aspekt psychologiczny – seniorzy częściej odczuwają niepokój, nie czują się bezpiecznie czy boją się sami zostawać na noc. Inni z kolei zamykają się na inne osoby i nie chcą opuszczać domu. O problemach może świadczyć również utrata wagi (depresja, problemy z układem pokarmowym czy uzębieniem).
Jeżeli zauważysz któryś z symptomów, to warto zapytać, jaka forma pomocy czy wsparcia nie będzie dla niego krępująca. W łatwiejszym poruszaniu się pomoże usunięcie progów, zamontowanie odpowiednich uchwytów pod prysznicem czy przy toalecie lub wyniesienie dywanów. Pomocna będzie również wizyta u psychologa, który podpowie, jak rozmawiać i wspierać starszą osobę, a także jak zwiększyć jej poczucie bezpieczeństwa. W przypadku fizycznych problemów konieczna będzie wizyta u specjalisty i postawienie diagnozy. Odpowiednie leczenie pomoże powrócić do sprawności.
Opieka na pełen etat
Schorowani, niesamodzielni seniorzy potrzebują całodobowej pomocy. W takim wypadku można rozważyć trzy opcje – samodzielną opiekę, zatrudnienie wykwalifikowanego opiekuna lub skorzystanie z profesjonalnej pomocy domu opieki (na przykład prywatnej placówki: https://www.rezydencja-senioralna.pl/). Wybór odpowiedniego rozwiązania warto skonsultować z seniorem. Codzienne obowiązki zawodowe i rodzinne często uniemożliwiają samodzielne sprawowanie opieki, dlatego pomoc pielęgniarki czy opiekuna w domowym zaciszu będzie dobrym rozwiązaniem.
Jeżeli senior czuje się samotnie lub wymaga całodobowej opieki, to dobrym rozwiązaniem będzie prywatny dom opieki, jak na przykład Rezydencja Senioralna „Słowik” (https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-opieki-dolnoslaskie.html), gdzie każdy podopieczny może liczyć na wsparcie o każdej porze dnia i nocy. Obecność innych seniorów pozwala znaleźć oparcie i pozbyć się uczucia osamotnienia. Dzięki bezprzewodowemu internetowi podopieczni mogą z powodzeniem kontaktować się z bliskimi. Dowiedz się więcej o miejscu pełnym empatii i ciepła tutaj: https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-spokojnej-starosci-dolnoslaskie.html.
Kiedy zauważysz niepokojące objawy lub senior sam przyzna, że coraz trudniej mu radzić sobie z różnymi czynnościami, to warto jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, by ułatwić mu godne funkcjonowanie. Wspólnie wybierzcie odpowiednie rozwiązanie.