Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Wrocław
Zmienniczki i festiwal trójek dają Polonii wygraną nad Ślęzą

autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn
W meczu 7. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet Ślęza Wrocław przegrała z SKK Polonią Warszawa 83:89. Warszawianki do pokonania żółto-czerwonych wykorzystały swoją szeroką kadrę i doskonałą skuteczność z dystansu.

kliknij na zdjęcie, aby powiększyć. Zmienniczki i festiwal trójek dają Polonii wygraną nad Ślęzą
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Już pierwsze minuty spotkania wskazywały na ciężką przeprawę dla liderek tabeli po sześciu kolejkach. Wrocławianki pierwsze punkty z gry zdobyły dopiero po upływie 3,5 minuty za sprawą rzutu Patricii Bright. Gospodyniom udało się jeszcze odpowiedzieć na celne próby debiutującej w barwach Polonii Martyny Pyki i byłej koszykarki Ślęzy Klaudii Sosnowskiej, ale na trafienia Teji Gorsić i Loryn Goodwin nie było już riposty.

A zagraniczne koszykarki warszawianek dołożyły jeszcze odpowiednio cztery i dwa punkty i dość szybko prowadzenie przyjezdnych urosło do rozmiarów 19:8. Trwającą trzy minuty niemoc ofensywną Ślęzy przełamała Bright, ale już kilkadziesiąt sekund później z dystansu trafiła Whitney Knight. Wrocławianki odrobiły tę trzypunktową stratę dzięki celnym rzutom osobistym Dominique Wilson i Julii Drop, lecz i tak po pierwszych 10 minutach przegrywały dziewięcioma punktami.

Chwilę po rozpoczęciu drugiej odsłony straty Ślęzy urosły o kolejne dwa oczka, bo na akcję 2+1 autorstwa Wilson polonistki odpowiedziały celną dobitką Martyny Leszczyńskiej i trójką Goodwin. W połowie drugiej kwarty uruchomiła się także Weronika Preihs, najpierw trafiając spod kosza, a minutę później z dystansu. Po tej trójce Polonia prowadziła już 33:20. Wrocławianki w krótkim fragmencie dobrej gry zdobyły pięć oczek po akcjach Wilson i Moniki Jasnowskiej, ale na pierwszą trójkę "Jasnej" po powrocie do Wrocławia szybko odpowiedziała swoim trafieniem dystansowym Sylwia Siemienas.

Polonia dołożyła kolejny punkt zapasu po dwóch podaniach Klaudii Sosnowskiej i dwóch rzutach Gorsić - jednym z półdystansu, drugim zza łuku. Ślęza odpowiedziała skutecznym wejściami pod kosz Wiktorii Kuczyńskiej i Julii Drop, lecz gospodynie wciąż nie potrafiły jednocześnie zrobić serii punktowej i zatrzymać polonistek pod własnym koszem, co uniemożliwiało im odrabianie strat. Podopieczne Arkadiusza Rusina dopięły swego dopiero przed przerwą. Dwa celne osobiste Wilson, wejście pod kosz Anny Jakubiuk i celny rzut Karoliny Stefańczyk oznaczały passę 6:0, która zmniejszyła przewagę Polonii o połowę. Wynik 35:41 dawał Ślęzie szansę na przejęcie inicjatywy w drugich 20 minutach.

Przyjezdne miały jednak inne plany i wygrały pierwsze 120 sekund drugiej połowy 10:5, w czym główny udział miała Weronika Preihs. Obwodowa Polonii zanotowała zbiórkę w ataku oraz asystę przy trzypunktowym rzucie Whitney Knight, po czym sama trafiła trójkę, a chwilę póżniej trafiła z półdystansu. Ślęza za sprawą Jakubiuk i Bright zminimalizowała nieco to uderzenie, ale zaraz potem nadeszły kolejne ciosy.

Sprawy w swoje ręce wzięła Loryn Goodwin, która potrzebowała minuty na zdobycie siedmiu punktów, po których Polonia prowadziła 58:46. Wrocławianki na plecach Drop i Jakubiuk odpowiedziały swoimi siedmioma oczkami, więc wróciliśmy do status quo - 7 punktów różnicy pomiędzy obiema drużynami. Lecz kolejne minuty należały już wyłącznie do przyjezdnych. Zaczęło się od trójki Siemienas, następnie dwa punkty z linii osobistych dołożyła Leszczyńska. Potem pod kosz z faulem przebiła się Anna Pawłowska, która na deser dołożyła jeszcze celny rzut trzypunktowy. Przez te dwie minuty Polonia zdobyła 10 punktów, a Ślęza dwa. Przy stanie 73:58 warszawianki były już bardzo blisko pokonania lidera EBLK.

Gospodynie miały w sobie jeszcze jeden zryw, zdobywając w trzy minuty sześć punktów z rzędu. Wciąż brakowało im jednak kolejnych dziewięciu, żeby doprowadzić do remisu. Polonii wystarczyło zdobywanie punktów co kilka chwil, żeby trzymać rywalki na dystans. I zespół Macieja Gordona zrealizowały to zadanie - trójki Sosnowskiej i Preihs pozbawiły Ślęzę jakichkolwiek złudzeń. Wrocławianki wygrały ostatnie 2,5 minuty 11:4, ale to pozwoliło tylko zmniejszyć rozmiary porażki.

Porażki, która uwypukliła przede wszystkim problemy kadrowe żółto-czerwonych. Michaela Fekete powoli powraca do siebie po kontuzji pleców, zaś Nikolina Zubac na pewno nie pojawi się w tym roku na parkietach EBLK. Rezerwowe Polonii zdobyły 53 punkty, a jedyne dwie aktywne zmienniczki Ślęzy - Wiktoria Kuczyńska i Monika Jasnowska - tylko 11. Trzeba dodać do tego fenomenalną skuteczność warszawianek z dystansu - 14 trafionych trójek to rekord ligi po siedmiu kolejkach sezonu 2021/2022.

Ślęza straciła tytuł lidera rozgrywek na rzecz Pszczółki Lublin i już w sobotę w Sosnowcu żółto-czerwone staną naprzeciwko kolejnego doskonale dysponowanego rzutowo zespołu. W meczu z Zagłębiem o zwycięstwo na pewno łatwo nie będzie.

Ślęza Wrocław - SKK Polonia Warszawa 83:89 (13:22, 22:19, 23:32, 25:16).

Ślęza: Wilson 22, Bright 15, Jakubiuk 13, Drop 13, Stefańczyk 9, Kuczyńska 6, Jasnowska 5. Fekete, Jasińska, Szmyrka DNP.

SKK Polonia: Gorsić 16, Goodwin 16, Preihs 13, Knight 12, Sosnowska 10, Siemienas 6, Pawłowska 6, Pyka 5, Leszczyńska 5, Mistygacz 0, Janczak 0, Bucyk 0.