Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk


Nie tylko w domu: piana PUR jest bardziej uniwersalna

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
O ocieplaniu poddaszy pianą PUR mówi się głównie w kontekście budownictwa jednorodzinnego. Nie jest jednak prawdą, że poza tym działem budownictwa technologia ta się nie sprawdza. Mówi się o tym mniej z kilku powodów.
Nie tylko w domu: piana PUR jest bardziej uniwersalna

Różnice konstrukcyjne

Budynki większe niż domy jednorodzinne po prostu konstruuje się inaczej. Bardzo często projekty są zoptymalizowane pod kątem stosowania klasycznej izolacji, co nie sprawia, że piana staje się nieprzydatna, ale po prostu znacząco usprawnia układanie wełny i czyni taką izolację skuteczniejszą. A ponieważ nadal jest to generalnie nieco tańsze rozwiązanie, wygrywa ono z pianą. Coraz częściej jednak, szczególnie w budynkach projektowanych z myślą o wysokiej wydajności energetycznej, odchodzi się od utartych szablonów i przynajmniej w niektórych miejscach wykorzystanie piany PUR jest logicznym posunięciem.

Różnice w finansach

Bardzo często – niestety – jest tak, że inwestorzy finansujący budowę większych obiektów, stwierdzają, że wyższe koszty eksploatacyjne zostaną przerzucone na faktycznych użytkowników. Wówczas stają się one nieco mniej odczuwalne, jednak taka postawa jest zła z tak wielu powodów, że nie da się nawet wszystkich wymienić. Nie ma takiej sytuacji, w której świadome stosowanie nieopłacalnych rozwiązań byłoby godne pochwały.

Różnice priorytetów

W małych budynkach dach stanowi relatywnie większą powierzchnię w stosunku do całej objętości. To oznacza, że w praktyce mogą pojawiać się również inne znaczące kanały ucieczki ciepła. W budynkach jednorodzinnych natomiast w dalszym ciągu to właśnie dach jest najbardziej newralgicznym punktem całej konstrukcji. To już nie jest kwestia samego podejścia do projektów, a jedynie konsekwencja matematycznego kształtu brył budynków. Kiedy istnieje poważniejsze zagrożenie dla wydajności energetycznej, niż ucieczka ciepła przez dach, inwestor będzie ten drugi spychał na dalszy plan.

Różnice w postrzeganiu czasu

Różnego rodzaju hale czy magazyny, bo to zwykle one są ocieplane pianą, muszą powstawać szybko, jednak w oczach inwestorów opóźnienia, jakie są nieuniknione przy tworzeniu izolacji z piany, nie są jeszcze na tyle duże, aby zachęcały do wyboru szybszej technologii. Dopiero zaprezentowanie różnic w trwałości obu izolacji może przechylić szalę na stronę piany PUR. Poza tym bowiem, że szybko się ją nakłada, można – oczywiście przy założeniu, że zostanie dobrana i naniesiona prawidłowo – liczyć na trwałość większą niż w przypadku wełny.

Tak naprawdę jednak powodów, dla których pianą ociepla się głównie domy, jest znacznie więcej, a eksperci piszą o nich między innymi na stronie http://www.cels.pl/ocieplanie-piana/.


MRDzisiaj
Czwartek 20 czerwca 2019
Imieniny
Bogny, Rafaeli, Rafała

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl
o © 2007 - 2019 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl

Twój afisz
na grupie Otomedia.pl
zadzwoń: 512 745 851
e-mail: reklama@otomedia.pl
Znajdź wydarzenie
na naszym afiszu
Znajdź wydarzenie
na naszym afiszu
Twój afisz
na grupie Otomedia.pl
zadzwoń: 512 745 851
e-mail: reklama@otomedia.pl